Shperndaje në Facebook.

5 Metodat Natyrale Për të Zbardhur Gjunjët dhe Bërrylat

Akumulimi i qelizave të lëkurës së vdekur, fërkimi, ekspozimi i gjerë ndaj diellit ose një çekuilibri hormonal mund të bëhet shkak i gjunjëve dhe bërrylave të errëta.

Këto pjesë të trupit tonë nuk përmbajnë gjëndra vaji dhe është e rëndësishme për t’i mbrojtur ato nga thatësia përmes kujdesit dhe higjenës së duhur.

Ja 5 teknika të lehta por edhe super efektive për t’ju ndihmuar të ushqeni lëkurën tuaj dhe për të hequr njollat e errëta.

Kastravec

Për shkak të përbërësve të tij zbardhues, kastraveci është ndër mënyrat më efektive për të pastruar gjunjë dhe bërryla të errëta.

Zhvendos qelizat e vdekura të lëkurës dhe e mban lëkurën të hidratuar. Vitaminat A dhe C që janë të pranishme në to, mbajnë lëkurën të bukur dhe të freskët.

Butësisht fërkoni me feta të trasha të kastravecit mbi bërrylat dhe gjunjët për 15 minuta.
Lërëni atë për një tjetër 5 minutësh dhe pastaj shpëlarjeni me ujë të ftohtë.

Ju gjithashtu mund të përzieni sasi të barabarta me lëng kastraveci dhe lëng limoni. Aplikoni përzierjen në gjunjë, bërryla, dhe gjithashtu nën sqetulla. Lëreni atë për 20 minuta dhe pije atë.

Bëjeni këtë çdo ditë deri sa të shihni rezultatet.

Limon dhe sodë buke

Limoni është një përbërës i shkëlqyeshëm për zbardhjen e lëkurës. Është i mbushur me antioksidantë dhe vitaminë C që nxisin rigjenerimin e lëkurës dhe përmirësojnë ngjyrën e lëkurës.

Soda e bukës vepron si një pastrues i butë dhe efektiv për zbardhjen e zonave të errëta të lëkurës.

Merrni një limon dhe priteni atë në 2 gjysma. Merrni një sasi të vogël 1 lugë sode buke në krye të limonit.

Fërkoni bërrylat dhe gjunjët për 1 minutë. Lëreni për 15 minuta dhe pastaj lajeni me ujë të ngrohtë.

Përsëriteni një herë në çdo 2 ditë për një efekt të dëshiruar.

Aloe Vera dhe qumësht

Aloe Vera përmban substanca që ndihmojnë për të hidratuar lëkurën tuaj dhe për të përmirësuar ngjyrën e pabarabartë të lëkurës. Ajo gjithashtu ka veti anti-bakteriale dhe anti-fungale.

Kombinimi i Aloe Vera dhe qumështit është një mënyrë e thjeshtë dhe e dobishme për të lehtësuar lëkurën tuaj natyrshëm.

Përzieni sasi të barabarta me qumësht dhe xhel Aloe Vera dhe aplikoni përzierjen në lëkurën tuaj.

Lëreni atë brenda natës dhe pastaj lajeni në mëngjesin e ardhshëm.

Mund të nxirrni xhel nga gjethja e Aloe Vera-s dhe ta aplikoni atë në gjunjë dhe bërryla. Lëreni atë për 20 minuta dhe pastaj lajeni me ujë të ngrohtë.

Mjaltë

Mjalti vepron si një hidratues natyral. Në kombinim me limonin mund të bëjë mrekulli në lëkurën tuaj.

Përzieni 2 ugë mjaltë, lëng të një gjysme limoni, dhe 1 lugë sode buke. Aplikojeni përzierjen mbi zonat e errëta.

Lëreni për 20 deri 30 minuta dhe më pas lajeni.

Mjalti gjithashtu funksionon mirë me qumësht dhe Aloe Vera. Ju mund të kombinoni 1 lugë mjaltë me 1 lugë qumësht dhe 1 lugë xhel Aloe Vera. Aplikojeni pastën në lëkurën tuaj, lëreni atë për 15 minuta, dhe shpëlarjeni me ujë të ngrohtë.

Sheqer dhe vaj ulliri

Një scrub shtëpiak i bërë nga sheqeri dhe vaji i ullirit do të ushqejë, hidratojë dhe heqë qelizat e vdekura nga lëkura juaj.

Kombinoni sasi të barabarta sheqeri dhe vaj ulliri për të bërë një përzierje të mirë. Aplikojeni atë në gjunjë dhe bërryla dhe masazhoni në lëvizje rrethore për rreth 5 minuta.

Përsëriteni këtë në baza javore.

Ky pastrim mund të përdoret gjithashtu për të pastruar fytyrën tuaj. Vetëm sigurohuni që të mos e fërkoni, pasi ajo mund të dëmtojë lëkurën tuaj.

Po ju a keni ndonjë ndonjë këshillë tjetër të efektshme për pastrimin dhe zbardhjen e zonave të errëta të lëkurës?

Shperndaje në Facebook.