Shperndaje në Facebook.

Një pije shumë e shijshme kundër yndyrës

Sasia e yndyrës në gratë varion nga 20 në 29%, dhe tek meshkujt nga 10 në 19%. Pasojat e yndyrës së tepërt janë: presioni i lartë i gjakut, trigliceridet e larta dhe shumë sëmundje të tjera. Kjo është arsyeja pse sot ne do t’ju prezantojmë një pije të shijshme dhe interesante, me ndihmën e së cilës, nëse e përdorni siç duhet, ju do të zvogëloni yndyrën.

Përbërësit:

– 7 gota (250g) ujë
– 1 filxhan lëng boronicë (pa sheqer)
– një gjysmë lugë çaji kanelle
– Një e katërta e një lugë gjelle xhenxhefil
– tetë lugë gjelle arrëmyshk ose arrë muskat ang (nutmeg) lat(myristica)
– 3 portokalla
– 2 limona

Përgatitja:

Në një tas të madh, vloni ujin. Pas vlimit, temperatura duhet të zvogëlohet. I vendosim në tenxhere lëngun e boronicës, kanellën, xhenxhefilin dhe arrëmyshk. duhet te zihet për 20 minuta në një temperaturë të ulët dhe hiqet anash për tu ftohtë. Pasi të keni hequr nga zjarri shtrydhëni portokallin dhe limon dhe vendosni ato tek pija. Pija është gati për tu përdorur, nuk ka ndonjë kufi se sa gota të pini sepse është komplet naturale dhe është shumë e shijshme.

Shperndaje në Facebook.